NİTELİKLİ İŞGÜÇÜ GELİŞTİRME MERKEZİ (NİGEM ) İNŞAATI YAPIM İŞİ İHALE İLANI 

NİTELİKLİ İŞGÜÇÜ GELİŞTİRME MERKEZİ (NİGEM ) İNŞAATI YAPIM İŞİ İHALE İLANI 

 Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yönetici A.Ş., TR42 Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında sağlanan mali destek ile Sakarya Teknokent A.Ş.’de Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezi için bir yapım işi ihalesi sonuçlandırmayı planlamaktadır.

İhaleye katılım koşulları, isteklilerde aranacak teknik ve mali bilgileri de içeren İhale Dosyası Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Akademiyolu Sokak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri No:10 A Blok-116 Serdivan/SAKARYA adresinden temin edilebilir.

Teklif teslimi için son tarih ve saati: 29.03.2021 / 17:30

Gerekli ek bilgi ya da açıklamalar; http://www.sakaryateknokent.com ve http://www.marka.org.tr yayınlanacaktır.

Teklifler, 30/03/2021 tarihinde, saat 10:00.’da ve Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü Akademiyolu Sokak Teknoloji Geliştirme Bölgeleri No:10 A Blok-116 Serdivan/SAKARYA adresinde yapılacak oturumda açılacaktır.

İletişim: +90 (264) 346 0202 – 1102


İhale dosyasını indirmek için tıklayınız.
Teknik şartname, uygulama projeleri, mahal listeleri ve genel pulsantaj, Teknokent İdari Ofis’ten (No:116) temin edilebilir.

Previous Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SAKARYA TEKNOKENT ÜSİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Sanayi kuruluşları ile bölgesel kalkınmayı destekleyici Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında, AR-GE projeleri ve ÜSİ işbirliklerinde 5 yıl boyunca başarılı çalışmalara imza atan ve 2020 yılında göstermiş oldukları üstün başarılardan dolayı seçici kurulun belirlediği Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Sakin ZEYTİN, Prof. Dr. Zehra AYHAN, Doç. Dr. Dilek ANGIN, Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK, Prof. Dr. Nedim SÖZBİR ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ekrem ALTUNCU, Doç. Dr. Murat KARABACAK ve Dr. Rahime CENGİZ yaptıkları çalışmalar adına ödüle layık görüldü. Ödül verilecek akademisyenlerin hazır bulunduğu törene Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sakarya İl Şube Müdürü Mustafa AYDIN ve Sakarya Teknokent Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Emin ALTUNDEMİR katıldı. Üniversite-Sanayi işbirliğine yaptığı katkılardan dolayı Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Sakin ZEYTİN’e ödülü Mustafa AYDIN, Prof. Dr. Zehra AYHAN’a ödülü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ, Doç. Dr. Dilek ANGIN’a ödülü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK’a ödülü Ayeşnur ATAKAV DEĞER, Prof. Dr. Nedim SÖZBİR’e ödülü Prof. Dr. Ali Fuat BOZ ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ekrem ALTUNCU’ya ödülü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Doç. Dr. Murat KARABACAK’a ödülü Prof. Dr. Hatem AKBULUT ve Dr. Rahime CENGİZ’e ödülü Prof. Dr. Mehmet Emin ALTUNDEMİR tarafından takdim edildi.

SAKARYA TEKNOKENT KOVİD-19’A RAĞMEN 2020’DE BÜYÜYEREK YÜZDE 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Merkez Kampüsü içinde 5 bin 700 metrekare kapalı alanda 2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent’te yaklaşık 150 ofis bulunuyor.

Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yaklaşık 600 Ar-Ge personelinin çalıştığı 101 firma, savunma sanayisi, raylı sistem, elektrikli otomotiv sektörü, siber güvenlik ve sağlık alanlarında faaliyet gösteriyor.

Salgının getirdiği zorluklara kolay adapte olan ve Sakarya Teknokent’in desteğiyle 2020’de 26 KOSGEB ile 14 TÜBİTAK projesi yürüten firmalar, uzaktan eğitim, e-ticaret ve sağlık sektöründe üretim yaparak geçen yılı büyüyerek kapattı.

Geçen yılın başlarında 86 firmayla yüzde 85 olan doluluğu salgına rağmen 101 firmayla yüzde 100’e çıkran Sakarya Teknokent, 2021’de de desteklerini sürdürmeye devam edecek.

“2019 yılında attığımız o adımların karşılığını 2020 yılında görmüş olduk”
Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’nin salgından dolayı hem Türkiye hem de dünya için ekonomik, sağlık ve sosyal açıdan zor bir yıl olduğunu söyledi.

Her zorluğun bir fırsat doğurduğunu, Sakarya Teknokent firmalarının zorluklara karşı çok hızlı dönüşüm sağladığını, onun için 2020’den ve salgından güçlü çıktıklarını belirten Görmüş, “2020 yılının başında doluluk oranı yüzde 85 iken bugün yüzde 100’e ulaşmış durumdayız ve şu anda 20 firma bekleme sırasında Teknokent’e girmek için.” dedi.

Görmüş, salgının birçok hizmet sektörünü olumsuz etkilediğini fakat bununla beraber uzaktan eğitim, e-ticaret ve sağlık sektöründe yeni alanlar ve yeni iş kollarının türediğini belirterek firmaların hızla bu alana girdiklerini ve üretim yaptıkları için büyüdüklerini anlattı.

Kendilerine 2019 yılında “Çıktı odaklı, değer üreten Teknokent olacağız.” hedef ve vizyonunu belirlediklerini dile getiren Görmüş, iki yıl önce attıkları o adımların karşılığını 2020’de gördüklerini ifade etti.

Görmüş, geçen yıl firmaların 26 KOSGEB ve 14 TÜBİTAK projesi yürüttüğünü kaydederek, “Yani 10 firmamızdan 4’ünün kamu destekli proje yürüttüğüne işaret ediyor ve bu da otomatik olarak ekosistemin genişliğini bize gösteriyor. Bu ekosistemden faydalanmak isteyen birçok firma Teknokent’e geldi. Aynı zamanda bu ekosistemde kendi iç firmalarımız büyüdü ve yeni ofisler kiraladı. Bu şekilde biz doluluk oranı olarak yüzde 100’e ulaştık. Firmalarımız da pandemiyle beraber gelişen yeni teknolojilere uyum sağlayarak büyüdüler.” ifadelerini kullandı.

“Finansal teknoloji firma sayısı arttı”
Prof. Dr. Görmüş, Teknokent’te savunma sanayisi, raylı sistemler, otomotiv, siber güvenlik ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren 101 firmanın bulunduğunu söyledi.

Son 6-7 aydır borsaya giren yatırımcı sayısının fazlalaşmasıyla beraber finansal teknoloji şirketlerinin büyüdüğünü ve sayılarının yükseldiğini aktaran Görmüş, “2020 içinde 3 olan finansal teknoloji firmamız 5’e çıktı ve şu an bekleme sırasında 2 firmamız var. Bu sektörün büyümesinde pandeminin etkisi var. Temassız dünyaya doğru gidiyoruz ve temassız ödeme sistemlerinin geliştirilmesi finansal teknolojinin gelişmesini sağladı. Bu da firma sayısında artışı ve içerideki firmalarımızın büyümesini sağladı.” değerlendirmesini yaptı.

Görmüş, 2 yıl önce belirledikleri orta vadeli hedeflerini gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, uzun vadeli hedeflerine yönelik çalışmalar ve dijital dönüşümler yaptıklarını da kaydetti.

Üniversite-sanayi iş birliği alanında çalışmalarının bulunduğunu aktaran Görmüş, şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizde 4. sınıf öğrencileri bitirme projeleri yapıyorlar fakat bu bitirme projeleri genellikle sanayiden uzak ya da sanayinin ihtiyaçlarına yönelik olmuyor. Biz bir dijital platform geliştiriyoruz. Burada sanayicilerimiz, Teknokent firmalarımız, bir projeyi segmentlere ayıracaklar ve bu projeyi öğrencilerin bitirme ödevi olarak yapmalarını isteyecekler. Bu şekilde o projeyle öğrenciler dijital platformda eşleşecekler ve firmalarımızın projeleri üniversite öğrencilerinin bitirme ödevi olarak yapılmış olacak. Böylece sanayinin bir sorunu çözülmüş olacak ve sektör o bitirme ödevini yapan öğrenciyi başarılı bulursa kendi bünyesine katabilecek. Bunlar bize artık şunu gösteriyor; sistematik bir şekilde sanayi-üniversite iş birliğini sağlamak zorundayız.”

Görmüş, teknolojinin çok hızlı geliştiğini, kurumların buna ayak uydurmaları gerektiğini, teknolojiyle beraber strateji geliştirip karar verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Detayı: https://is.gd/Z9wdDS
Röportaj: https://is.gd/xXyN9t

NİGEM PROJESİ MARKA TARAFINDAN DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme programı (SOGEP) kapsamında Sakarya Teknokent tarafından başvurusu yapılan Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezi (NİGEM) projesinin uygulanmasına yönelik imzalar MARKA ajansının ev sahipliğinde düzenlenen törenle atıldı. Kocaeli’de gerçekleşen imza töreninde Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ proje, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU kurumun destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulunduktan sonra taraflar arasında protokoller imzalanmıştır.

Sakarya Üniversitesi ve Sakarya İş Kurumu (İŞKUR) ortaklığıyla Sakarya Teknokent bünyesinde kurulacak ve yürütülecek olan projenin amacı, mezun olup İŞKUR’da 2 yıldır kaydı bulunan üniversiteli gençlerin sektördeki yenilikleri yakalamaları için akademisyen ve sanayi temsilerinden oluşan mentörler tarafından sektörün güncel ihtiyaçları doğrultusunda eğitim süreçlerinin tamamlanarak istihdamının sağlanması ve sektör nitelikli iş gücü ihtiyacının giderilmesidir.

On Birinci Kalkınma Planında vurgulanan bölgede nitelikli insan kaynağının zenginleştirilmesi ve teknolojik dönüşümün gerçekleştirilebilmesi adına sanayicilerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji yoğunluklu ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçların nitelikli iş gücü ya da nitelikli girişimciler ile çözülebilmesi de projenin ana temasını oluşturmaktadır. Doğu Marmara bölgesinde uzun vadede katma değeri yüksek, teknolojik ürün ve hizmet üretim kapasitesinin arttırılması, bölgenin rekabet avantajı kazanabilmesi ve bu bölgede girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması da projenin gerekçeleri arasındadır.

Merkezde, proje kapsamında Sanayi ve Üniversiteden mentörler eşliğinde sektörün ihtiyacı olan ve geleceğin meslekleri olarak bilinen; sanal gerçeklik, dijital oyun, 3D printer, siber güvenlik, görüntü işleme ve otomasyon teknoloji alanlarında eğitim verilecektir. Gençlerin proje tecrübesi kazanabilmesi için sektörün işbirliği ile ürün geliştirme, geliştirilen/tasarlanan ürünün kontrolü, prototip oluşturma uygulamaları yapılacaktır. Proje kapsamında Üniversite mezunu genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli ve üretken beşerî sermayenin geliştirilmesi, uygulamaya dönük mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi sağlanacaktır.

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ, çıktı odaklı yönetim modeli ile Sakarya Teknokent’in ilk defa böyle bir projeye imza atarak Teknokent firmalarının ve bölgenin yüksek nitelikli iş gücü eksikliğinin giderilmesi yönünde önemli bir adım atıldığını ifade etti. Projede Sakarya Üniversitesi’nin, İŞKUR’un ve sektörün ortak çalışacak olması proje kültürünün gelişmesi açısından önemlidir. Sakarya’nın bir markası olan Sakarya Teknokent, 95 firması ve 500’ü aşan firma çalışanları, sunduğu mentör ve danışmanlık hizmetleri ile Sakarya’nın ve bölgenin gelişmesi doğrultusunda teknoloji ve Ar-ge çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

SAKARYA TEKNOKENT YÜKSELİŞTE !

SAKARYA TEKNOKENT 84 TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ ARASINDA YÜKSELİŞE GEÇEREK 14’ÜNCÜ OLDU.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni’nde Sakarya Teknokent yükselerek 14. sırada yerini aldı. 

Ankara’da gerçekleştirilen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri ödül töreninde; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) ve Araştırma Geliştirme (AR-GE) merkezlerinin verileri değerlendirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler ve bu kriterlere karşılık gelen verilerin değerlendirilmesi sonucunda Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 84 Teknopark arasında 14. Sıraya yükselerek Doğu Marmara Bölgesinde bulunan Teknoparklar arasında zirvede kalmayı başardı. Ödül töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK “Küresel rekabette ayakta kalabilmek ve bu yarışın içinde olabilmek için teknolojinin tüketicisi değil üreticisi olmak zorundayız. Teknoloji üretmek içinse, iyi işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi şarttır. 84 TGB 112 bin araştırmacısı ile bu ekosistemin temel aktörüdür” dedi. Törende Sakarya bölgesinde Ar-Ge ve Tasarım merkezi olan MKS MERMER KESME, AYDIN ENDÜSTRİ, KROMEL MAKİNA, TÜVASAŞ, KÜÇÜKÇALIK TEKSTİL, TOYOTA, KAR METAL ve YEKTAMAK MAKİNA firmalarına belgeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından takdim edildi. Sakarya Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ konu ile ilgili olarak, 2018 yılında yapmış olduğumuz faaliyetler çerçevesinde yükseliş göstererek, 84 Teknopark arasından 14. sırada yerimizi aldık. Ülkemize, Sakarya’mıza ve Üniversitelerimize hizmet etmekten dolayı mutluyuz, gururluyuz.

Sakarya Teknokent, 5.700 m2 kapalı alan içerisinde, 86 Ar-Ge firması ve 425 çalışan ile hizmet vermektedir. Sakarya Teknokent’in bölgede AR-GE, tasarım ve inovasyonun merkezi konumunda olduğunu ve oluşturduğu yeni iş modeli ile çıktı ve sonuç odaklı bir yönetim modeli geliştirdiğini belirten Prof. Dr. GÖRMÜŞ, bunun çıktılarını almaya başladıklarını ifade etti. 2019 yılında 100’den fazla TÜBİTAK, KOSGEB, MARKA ve öz kaynaklı AR-GE projesine destek veren Sakarya Teknokent sadece Sakarya ilinde bulunan firmalara değil Eskişehir, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Gebze’ye kadar taranan tüm bölgede Ar-Ge çalışmalarına akademisyenlerimiz eşliğinde destek vermektedir. Sakarya Teknokent ve şahsım adına başta bize verdiği desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’a, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN’a, SAÜ Teknokent A.Ş ortaklarına ve Teknokent ailesine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.