SAKARYA TEKNOKENTTEN “BAŞARI VE PERFORMANS ENDEKSİ ÖDÜL TÖRENİ”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik Sakarya Teknokent tarafından düzenlenen “Başarı ve Performans Endeksi Ödül Töreni “ne katıldı.

Sakarya Teknokent binasında gerçekleşen törene Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik’in yanı sıra Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, çok sayıda İl Müdürleri, Belediye Başkanları ve STK temsilcileri katıldı.

BAŞARI SIRALAMASINDA KRİTER: “BAKANLIK PERFORMANS ENDEKSİ”

Tören’de açılış konuşmalarını gerçekleştiren Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin; “Sizlere bugün hızla gelişen Sakarya Teknokent ile ilgili birkaç hususta bilgi vermek istiyorum. 2010 yılında kurulan Sakarya Teknokent, 2 kuluçka firması ile başladığı faaliyetlerine bugün 68, yeni hizmet binasına katılacak olan firmalar ile 90 civarında Ar-Ge firmasıyla hizmet veriyor olacak. Bakanlığımızın, Sakarya Teknokent’e kazandırdığı yeni ek hizmet binası ile bizleri daha güçlü kılmıştır. Şu an daha faaliyete geçmeden %50’si rezerve edilmiştir. Siber Güvenlik ve Endüstri 4.0’ a yönelik teknolojiler tematik alanlar olarak belirlenmiş olup bu yönde istihdam edilen firmalara özel olarak girişimci destek paketini hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bakanlığımız nasıl ülkemizdeki tüm teknokentleri bir başarı ve performans endeksine göre sıralıyor ise, bizlerde bugün bu başarı ve performans endeksini firmalarımıza uygulayarak rekabet gücünü artırmayı hedefledik ve bu kapsamda bir ödül töreni düzenleyerek sizler ile bir araya geldik” dedi.

SAKARYA TEKNOKENT ÜRÜN VE TASARIMDA YÜKSEK KALİTEYİ HEDEFLİYOR.

Sakarya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas: “Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alma hedefine odaklanan ülkemizin lokomotif şehirleri arasında yer alan Sakarya’mızda 7 yıl önce hayata geçirdiğimiz Sakarya Teknokent, ürün ve tasarımda yüksek kalite hedefiyle teknolojik bilgiyi ticarileştirerek endüstriye kazandırma adına önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre kendi yaş kategorisinde gelişmekte olan teknoparklar kategorisinde 6. sırada yer alma başarısını yakalayan Sakarya Teknokent, aktif çalışmalarıyla mevcut teknoloji merkezleri içerisinde öncü bir konumda bulunuyor.

Sakarya Üniversitesi eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmalar alanında yapmış olduğu önemli atılımların yanı sıra Sakarya Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi (ADAPTTO)’ nun çok ciddi katkılarıyla üniversitemiz, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde (GYÜE) beklentilerin çok üzerinde bir sıçrama yaparak 25. sıraya yükselmiştir. Bu çalışmalar 2013 yılında ilk 50’de bile yer alamayan üniversitemizi 30 basamak birden yükseltmekle kalmamış, ayrıca TÜBİTAK’tan en çok araştırma projesi desteği alan 15. üniversite konumuna da yükseltmiştir. Bu veriler ışığında Sakarya Üniversitesi’nin ülkemiz yükseköğrenim ekosisteminde ilk 10 arasında yer almak için yoluna emin adımlar ile devam ettiğini göstermesi bakımından oldukça anlamlıdır. Bu kapsamda yeni kurulan firmaları yoğun rekabet ortamında destekleyen kuluçka merkezlerinin yanı sıra etrafında değerli sanayicileri barındıran bölgemizin, daha etkin ve geniş bir alanda hizmet sunması amacıyla yeni hizmet binamızı da Teknokent’imize kazandırmaya hazırlanıyoruz. Sakarya sanayi bölgesi, böylece daha çok Ar-Ge ve inovasyon yatırımıyla Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak sunduğumuz avantajlardan daha fazla yararlanma imkânına kavuşmuş olacak. Başardıklarıyla yetinmeyen bir şehrin temsilcileri olarak, Sakarya’mızın geleceğini bu bilinçle kurguluyoruz ” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ AR-GE FAALİYETLERİNİN TEMEL SORUNU TİCARİLEŞMEMESİDİR.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetlerinin temel sorunlarından birisinin ticarileşme olduğunu belirterek, “Sonuçta bir makale çıktı, üzerine birçok atıf yapıldı, belki prototipi de var ancak ticarileşme boyutu en eksik olduğumuz kısımlardan biri. Bundan sonra ticarileşmeye doğru daha fazla yöneleceğiz. Türkiye genelindeki teknokentlerde 4 bin 500 civarında firma bulunduğunu aktaran Çelik, firma başına ortalama 10 personel düştüğünü, dolayısıyla 45 bin çalışandan bahsedildiğini kaydetti. Bu firmaların yarısından fazlasının yazılım ve bilgisayar üzerine faaliyet gösterdiğini anlatan Çelik, “Türkiye’deki Ar-Ge’nin de temel sorunlarından biri ticarileşememesi. Sonuçta bir makale çıktı, üzerine birçok atıf yapıldı, belki prototipi de var ancak ticarileşme boyutu en eksik olduğumuz kısımlardan biri. Bundan sonra ticarileşmeye doğru daha fazla yöneleceğiz” dedi.

Türkiye’deki araştırma, geliştirme, iyileştirme ve yenileştirme ekosistemini, toplumsal algıları her alanda bir adım ileriye taşıma arzusu içinde olduklarını aktaran Çelik, şunları söyledi: “Bir tek yazılımcı dünyanın en büyük firmalarından olmaya namzet. Yeni durum, bilginin öne çıktığı durum. Bilgi varsa siz önemlisiniz. Türkiye’deki firmalarda gördüğümü söyleyeyim. Rakamlar itibariyle teknokentlerden 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleşmiş. Buralardaki ürünler yaklaşık 45 milyar lira civarında da ticarete konu olmuş” diye devam etti.

TEKNOKENTTEKİ PROJELER TOPLUMA KAZANDIRILMALI

Teknoparklardaki firmaların sonuç alma etkinliği zayıf olan proje süreçleri geçirdiğini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “İsteğimiz şu, firmalar başladıkları noktadan itibaren belli bir zaman sonra bu projelerinin güçlü sonucunu topluma dokundurtmalılar. Topluma dokunmayan projeler zayıf kalır, sizi de zayıflatır. O firmalar için olumluluğu az olan cümleler kurulur. Bu yüzden proje sürelerini daha da kısaltarak, sonuç almaya odaklı, girdi değil çıktı odaklı bir Ar-Ge’yi, inovasyonu teknopark faaliyetini önemsiyoruz.”

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Çelik, Sakarya Teknokent’te faaliyet gösteren firmalar arasında dereceye girenlere ödüllerini takdim etti.

5

 

3 6 7 2 8 10 9 11 12 13 14