TÜBİTAK 1512 BiGG Programı 2020 Yılı 1. Çağrısında Kazanan Girişimler Açıklandı !

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı 2020 Yılı 1. Çağrısı’nın sonuçları açıklandı. Çağrı kapsamında uygulayıcı kuruluş Sakaya Teknokent tarafından TÜBİTAK’a gönderilen 2 iş fikri, 200.000 TL’lik hibe desteği almaya hak kazandı.

Sakaya Teknokent, BiGG Programı 2020 Yılı 1. Çağrısı kapsamında 41 başvuru aldı. İş fikirlerini; teknolojik düzeyi ve yenilikçi yönü, iş fikrinin uygulanabilirliği, iş fikrinin taşıdığı ticari değer, iş fikrinin rekabetçi düzeyi, iş fikri ekibinin nitelikleri ve iş fikrine uygunluğu vb. yönleri göz önünde bulundurarak değerlendirdi.

41 başvuru arasında değerlendirmeyi geçen 14 iş fikri; online gerçekleşen eğitim ve mentorluk programına dahil oldu. Programı tamamlayarak iş fikirlerini geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvurarak  200 bin TL’lik hibe destekten yararlanmak için yarıştı.

Çağrı kapsamında Sakaya Teknokent, Boğaziçi TTO ve Sakarya Teknokent tarafından iki aşamalı bir eleme sistemine tabi tutularak TÜBİTAK’a gönderilen iş fikirleri arasından 12’si desteklenmeye hak kazandı. 5’i Boğaziçi TTO, 5’i İstanbul Teknokent ve 2’si Sakarya Teknokent koordinasyonunda desteklenen projelerin, 1 Ağustos 2021 tarihinde iş planı uygulama aşamasına geçmesi planlanmaktadır.

Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından iş planına onay verilen 472 girişimcinin iş planları TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2. Aşama panelleri kapsamında değerlendirildi. Akademisyenler, sanayiciler ve yatırımcılardan oluşturulan panel değerlendirmeleri sonucu 153 girişimcinin 2020 yılı 1. Çağrısı kapsamında 2. Aşama desteği alması uygun bulundu.

Desteği almaya hak kazanan 153 girişimci Temmuz ayında şirketlerini kurarak TÜBİTAK ile sözleşme imzalayacak, 1 Ağustos 2021 tarihinde iş planlarını gerçekleştirmek için çalışmalarına başlayacaktır.

Destek almaya hak kazanan girişimcilerimiz;

GİRİŞİMCİ ADI-SOYADI
Dr. Öğr. Üyesi Mücahit SOYASLAN
Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Hilmi NİŞANCI

Hayalini kurduğun iş fikrini hayata geçirmek için buradan başvurunu yapmayı unutma !
👉 https://biggfast.com/

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Win Young ve VBM iş birliği ile RPA Bootcamp Başlıyor !

Yeni nesil yazılım geliştirme ve otomasyon teknolojisi olan RPA(Robotic Process Automation)
konusunda ülkemizin öncü ve lider firması Veri Bilgi Merkezi ve Win Young iş birlikteliğiyle 160
saatlik eğitim düzenlenecektir. Genel bilgiler ile başvuru ve katılım koşullarına buradan
ulaşabilirsiniz.

• Son Başvuru Tarihi: 16.07.2021-18:00
• Başvuru Değerlendirmeleri ve Online Mülakat: 12.07.2021-22.07.2021
• Katılımcı Listesinin İlanı: 22.07.2021–17:00
• HAFTA #1 – 26.07.2021-30.07.2021
• HAFTA #2 – 02.08.2021-06.08.2021
• HAFTA #3 – 09.08.2021-13.08.2021
• HAFTA #4 – 16.08.2021-19.08.2021
• Değerlendirme Sınavı – 20.08.2021
• İş Görüşmeleri – 23.08.2021-27.08.2021
• İşe Başlangıç – 01.09.2021 – 30.09.2021

Daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.
Bootcamp İletişim: bootcamp@wy.com.tr
Program Yönetimi:
• Oğuzhan Şanyılmaz – 0 538 763 58 50
• Emre Özbey – 0 505 376 36 24

SAKARYA TEKNOKENT’TEN BİR İLK DAHA

Sakarya Üniversitesi Teknokent 2020 yılında 1601- TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenmiştir. Sakarya Teknokent TÜBİTAK 1512-Girişimcilik Destekleme Programı’nı (BiGG), Boğaziçi TTO ve İstanbul Teknokent konsorsiyumunda uygulayıcı kuruluş olarak yürütmeye hak kazanmıştır.

İlk defa 2020 yılında TÜBİTAK 1512 BiGG Programı’nı uygulayıcı kuruluş olarak yürütmeye hak kazanan Sakarya Teknokent uygulayıcılığında aynı yılın ilk 1512 BiGG 1. Çağrısı kapsamında mentorluk yapılan 4 iş fikri TÜBİTAK tarafından değerlendirmeye kabul edilmiştir. TÜBİTAK değerlendirmesi sonucunda Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Hilmi NİŞANCI’nın “ELEKTRİKLİ MOTORLARIN ELEKTROMANYETİK UYGULAMALARI İÇİN ÜRÜN GELİŞTİRME SİMÜLATÖRÜ” ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Mücahit SOYASLAN’nın “RAYA MONTAJLI TÜMLEŞİK ASANSÖR TAHRİK SİSTEMİ” iş fikirleri desteklenmeye hak kazanmıştır. Sakarya Teknokent ilk defa uygulayıcı kuruluş olarak yürüttüğü 1512 BiGG programında iki iş fikrinin kabulü ile %50 başarı oranına ulaşmıştır. 1512 BiGG Programı kapsamında eğitim ve mentörlük desteği alan girişimciler 200.000₺ hibe desteğinden yararlanarak Teknokent’te şirketlerini kurarak, projelerini hayata geçirecekler. Akademisyen hocalarımızın başarısı aynı zamanda diğer girişimci adaylarına iyi uygulama örneği olarak da değerendirilebilir.

Doğu Marmara’nın Teknoloji ve AR-GE üssü olan Sakarya Teknokent ulaştığı tam doluluk oranı, 108 firması ve 726 AR-GE çalışanı ile Sakarya’nın AR-GE potansiyeline, nitelikli işgücü istihdamına ve teknoloji-yenilikçi ekosistemine katkı sağlamaya devam edecektir.

Teknoloji ve Yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesinde önemli bir merkez haline gelen Sakarya Teknokent, program için ön başvuruları biggfast.com adresi üzerinden almaktadır.

Hayallerinizi gerçeğe dönüştüren BiGGFAST programına biggfast.com adresinden ulaşabilirsiniz.

SAKARYA TEKNOKENT ÜSİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Sanayi kuruluşları ile bölgesel kalkınmayı destekleyici Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında, AR-GE projeleri ve ÜSİ işbirliklerinde 5 yıl boyunca başarılı çalışmalara imza atan ve 2020 yılında göstermiş oldukları üstün başarılardan dolayı seçici kurulun belirlediği Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Sakin ZEYTİN, Prof. Dr. Zehra AYHAN, Doç. Dr. Dilek ANGIN, Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK, Prof. Dr. Nedim SÖZBİR ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ekrem ALTUNCU, Doç. Dr. Murat KARABACAK ve Dr. Rahime CENGİZ yaptıkları çalışmalar adına ödüle layık görüldü. Ödül verilecek akademisyenlerin hazır bulunduğu törene Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sakarya İl Şube Müdürü Mustafa AYDIN ve Sakarya Teknokent Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Emin ALTUNDEMİR katıldı. Üniversite-Sanayi işbirliğine yaptığı katkılardan dolayı Sakarya Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Sakin ZEYTİN’e ödülü Mustafa AYDIN, Prof. Dr. Zehra AYHAN’a ödülü Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ, Doç. Dr. Dilek ANGIN’a ödülü Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK’a ödülü Ayeşnur ATAKAV DEĞER, Prof. Dr. Nedim SÖZBİR’e ödülü Prof. Dr. Ali Fuat BOZ ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ekrem ALTUNCU’ya ödülü Prof. Dr. Fatih SAVAŞAN, Doç. Dr. Murat KARABACAK’a ödülü Prof. Dr. Hatem AKBULUT ve Dr. Rahime CENGİZ’e ödülü Prof. Dr. Mehmet Emin ALTUNDEMİR tarafından takdim edildi.

SAKARYA TEKNOKENT KOVİD-19’A RAĞMEN 2020’DE BÜYÜYEREK YÜZDE 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Merkez Kampüsü içinde 5 bin 700 metrekare kapalı alanda 2010 yılında faaliyete geçen Sakarya Teknokent’te yaklaşık 150 ofis bulunuyor.

Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yaklaşık 600 Ar-Ge personelinin çalıştığı 101 firma, savunma sanayisi, raylı sistem, elektrikli otomotiv sektörü, siber güvenlik ve sağlık alanlarında faaliyet gösteriyor.

Salgının getirdiği zorluklara kolay adapte olan ve Sakarya Teknokent’in desteğiyle 2020’de 26 KOSGEB ile 14 TÜBİTAK projesi yürüten firmalar, uzaktan eğitim, e-ticaret ve sağlık sektöründe üretim yaparak geçen yılı büyüyerek kapattı.

Geçen yılın başlarında 86 firmayla yüzde 85 olan doluluğu salgına rağmen 101 firmayla yüzde 100’e çıkran Sakarya Teknokent, 2021’de de desteklerini sürdürmeye devam edecek.

“2019 yılında attığımız o adımların karşılığını 2020 yılında görmüş olduk”
Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2020’nin salgından dolayı hem Türkiye hem de dünya için ekonomik, sağlık ve sosyal açıdan zor bir yıl olduğunu söyledi.

Her zorluğun bir fırsat doğurduğunu, Sakarya Teknokent firmalarının zorluklara karşı çok hızlı dönüşüm sağladığını, onun için 2020’den ve salgından güçlü çıktıklarını belirten Görmüş, “2020 yılının başında doluluk oranı yüzde 85 iken bugün yüzde 100’e ulaşmış durumdayız ve şu anda 20 firma bekleme sırasında Teknokent’e girmek için.” dedi.

Görmüş, salgının birçok hizmet sektörünü olumsuz etkilediğini fakat bununla beraber uzaktan eğitim, e-ticaret ve sağlık sektöründe yeni alanlar ve yeni iş kollarının türediğini belirterek firmaların hızla bu alana girdiklerini ve üretim yaptıkları için büyüdüklerini anlattı.

Kendilerine 2019 yılında “Çıktı odaklı, değer üreten Teknokent olacağız.” hedef ve vizyonunu belirlediklerini dile getiren Görmüş, iki yıl önce attıkları o adımların karşılığını 2020’de gördüklerini ifade etti.

Görmüş, geçen yıl firmaların 26 KOSGEB ve 14 TÜBİTAK projesi yürüttüğünü kaydederek, “Yani 10 firmamızdan 4’ünün kamu destekli proje yürüttüğüne işaret ediyor ve bu da otomatik olarak ekosistemin genişliğini bize gösteriyor. Bu ekosistemden faydalanmak isteyen birçok firma Teknokent’e geldi. Aynı zamanda bu ekosistemde kendi iç firmalarımız büyüdü ve yeni ofisler kiraladı. Bu şekilde biz doluluk oranı olarak yüzde 100’e ulaştık. Firmalarımız da pandemiyle beraber gelişen yeni teknolojilere uyum sağlayarak büyüdüler.” ifadelerini kullandı.

“Finansal teknoloji firma sayısı arttı”
Prof. Dr. Görmüş, Teknokent’te savunma sanayisi, raylı sistemler, otomotiv, siber güvenlik ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren 101 firmanın bulunduğunu söyledi.

Son 6-7 aydır borsaya giren yatırımcı sayısının fazlalaşmasıyla beraber finansal teknoloji şirketlerinin büyüdüğünü ve sayılarının yükseldiğini aktaran Görmüş, “2020 içinde 3 olan finansal teknoloji firmamız 5’e çıktı ve şu an bekleme sırasında 2 firmamız var. Bu sektörün büyümesinde pandeminin etkisi var. Temassız dünyaya doğru gidiyoruz ve temassız ödeme sistemlerinin geliştirilmesi finansal teknolojinin gelişmesini sağladı. Bu da firma sayısında artışı ve içerideki firmalarımızın büyümesini sağladı.” değerlendirmesini yaptı.

Görmüş, 2 yıl önce belirledikleri orta vadeli hedeflerini gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, uzun vadeli hedeflerine yönelik çalışmalar ve dijital dönüşümler yaptıklarını da kaydetti.

Üniversite-sanayi iş birliği alanında çalışmalarının bulunduğunu aktaran Görmüş, şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizde 4. sınıf öğrencileri bitirme projeleri yapıyorlar fakat bu bitirme projeleri genellikle sanayiden uzak ya da sanayinin ihtiyaçlarına yönelik olmuyor. Biz bir dijital platform geliştiriyoruz. Burada sanayicilerimiz, Teknokent firmalarımız, bir projeyi segmentlere ayıracaklar ve bu projeyi öğrencilerin bitirme ödevi olarak yapmalarını isteyecekler. Bu şekilde o projeyle öğrenciler dijital platformda eşleşecekler ve firmalarımızın projeleri üniversite öğrencilerinin bitirme ödevi olarak yapılmış olacak. Böylece sanayinin bir sorunu çözülmüş olacak ve sektör o bitirme ödevini yapan öğrenciyi başarılı bulursa kendi bünyesine katabilecek. Bunlar bize artık şunu gösteriyor; sistematik bir şekilde sanayi-üniversite iş birliğini sağlamak zorundayız.”

Görmüş, teknolojinin çok hızlı geliştiğini, kurumların buna ayak uydurmaları gerektiğini, teknolojiyle beraber strateji geliştirip karar verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Detayı: https://is.gd/Z9wdDS
Röportaj: https://is.gd/xXyN9t