SAKARYA TEKNOKENT TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN PROJELER

  • 1513 TTO
  • G-FAST
  • BiGGFAST
  • NİGEM (SOGEP)
  • TEKNOKÖPRÜ
  • HUMA
  • YERLİLEŞTİRME

G-FAST (GİRİŞİMCİ HIZLANDIRMA PROGRAMI)

G-FAST ile girişimcilerin iş fikirleri alınıyor ve adaylara girişimcilik eğitimleri veriliyor. Ardından elemeye tabi tutulan işfikirleri arasında başarı gösteren adaylara (1. 2. Ve 3. adaylara) ödül veriliyor (5000TL, 3000TL VE 1000TL).

G-FAST programı ile girişimcilik özendiriliyor ve başarılı iş fikirlerinin destek programlarından yararlanması ve ticarileşmesi sağlanıyor.

Program kapsamında verilen eğitimler:

İş Modeli Geliştirme Eğitimi

Finansal Kaynaklara Erişim Eğitimi ( TÜBİTAK, KOSGEB ve Yatırım )

FSMH ve Şirketleşme Eğitimi

PROGRAM DURUMU

Sakarya Teknokent BİGG-1512 Programını 2020 yılında Boğaziçi TTO ve İstanbul Teknokent ortaklığında uygulayıcı kuruluş olarak yürütmesinin ardından  bu program BİGG-FAST programına çevrilmiştir.

Projenin amacı bu dezavantajlı üniversite mezunu gençleri kurulacak olan Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezinde iş bulamamış umudunu kaybetmiş mühendis kökenli öğrencileri ve sektör tecrübesi olan öğretim üyeleri ve firma üst düzey yöneticileri tarafından sektörün ihtiyaçları doğrultusunda eğitim süreçlerinin tamamlanarak istihdamının sağlanması ve sektörle nitelikli iş gücü ihtiyacının giderilmesidir.

PROJE SÜRESİ

18 Ay

PROJE BÜTÇESİ

1.463.377,31 TL (Destek Oranı % 68,34)

PROJE DURMU

Uygulama Aşamasında

 

 

 

TEKNOKÖPRÜ

Bilgisayar programlama alanında faaliyet gösteren firmaların performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri nitelikli elemandır. Bu nitelikli işgücü, günümüz şartlarında üniversitelerin teorik ağırlıklı eğitim vermesinden kaynaklı olarak mezun öğrencinin sektörde uzun vadede deneyim kazanmasının ardından ortaya çıkmaktadır.

TEKNOKÖPRÜ projesi sayesinde Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan lisans son öğrencileri ile Sakarya Teknokette yer alan bilgisayar programlama alanında faaliyet göstermekte olan firmaların bir web platformunda proje özelinde to  match/eşleşmeleri sağlanacaktır.

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencilerinin iş hayatına atılmadan önce uygulamalı projelerde görev almaları iş oryantasyonu ve sektörün güncel ihtiyaçlarına yönelik yetkinlik kazanmaları açısından önem arz etmektedir.

TEKNOKÖPRÜ, Sakarya Tekokentte yer alan bilgisayar programlama alanında faaliyet gösteren firmalar ile lisans son sınıf öğrencilerinin eşleşebileceği bir web portalı oluşturulacak olup bu sayede Ar- Ge firmaları lisans öğrencilerine projeler vererek öğrencileri gözlemleyecek, diğer taraftan öğrenciler güncel sektör ihtiyaçlarına göre bitirme projelerini hazırlayacaktır. Bu durum nitelikli personel yetişmesine katkı sağlayacaktır.